Blog2022-01-13T12:28:08+03:00


HALI BAKIMI

Evlere hoş bir görüntü ve sıcaklık katan halılar, evinizi renklendiren güzel bir dekoratif unsurudur. Ancak kirli bir halı evinizin tüm havasını bir anda olumsuz yönde değiştirebilir. Yeteli ve doğru yöntemlerle temizlenmediğinde ilk günkü güzel görüntüsünü kaybeder. Tüylerde sertleşmeler, renginde solma ya da iplerinde dökülmeler meydana gelebilir. Uzun vadede halınız hacmini kaybeder, dokusu bozulur ve çirkin görünmeye başlar.

Halı temizliği doğru yapılmadığında karşılaşacağınız sorun yalnızca görsel değildir. Halıların tüyleri arasında kalan tozlar zamanla birikip derinlere iner ve ev akarları ile çeşitli bakteriler oluşur. Ayrıca halılar toz ve bakterilerin birikip çoğalmayı sevdiği bir ortam sağlarlar. Bu ev akarları, alerjik rinit ya da astım gibi çeşitli üst solunum yolları rahatsızlıklarına neden olabilir yada bu hastalıkları tetikler. Alerjik bünyelerde veya astımı olan kişilerde ciddi sorunlar yaratabilir.

Bu yazımızda halı nasıl temizlenir, halı nasıl dezenfekte edilir, halı ne ile temizlenir, evde halı nasıl yıkanır ve bu işlemlerin püf noktaları nelerdir kolayca öğrenebilirsiniz.


HALI NASIL TEMİZLENİR?

Halılarınızı profesyonel olarak temizletebileceğiniz gibi bazı durumlarda kendiniz de temizleyebilirsiniz. Halı temizliğine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, halınızın kullanma talimatında bulunan uyarılara dikkat etmeniz ve bunlara göre davranmanızdır. Halınızın cinsi, yünü ve dokuma stili uygun temizleme metodunu bulmanıza yardımcı olur.

Halı temizliğini profesyonellere bırakmak güvenli ve rahat bir yoldur. Ancak temizlemeye vermeden önce halının cinsini belirtmeyi ve kullanma talimatında yazan uyarıları iletmeyi unutmayınız. Zira el dokuma halı, makine halısı , ipek halı, yün halı ve kilim gibi farklı nitelikteki halı modelleri farklı malzemelerine göre temizlenmelidir. Halınızı bu talimatlar uyarınca evde de dikkatli olmak suretiyle temizleyebilirsiniz.

HALI BAKIMINA DAİR İPUÇLARI

*Halınızı silkelemeyin, dövmeyin. Güneşten ve rutubetten koruyun.

*Halınızı evcil hayvanların tuvalet atıklarından koruyun, asit içeren atıklar halınızda kalıcı hasarlar oluşturabilir.

*Halınızın üzerinde oluşabilecek lekelere anında müdahale etmek lekenin çıkmasını kolaylaştıracaktır.

*Halı üzerine dökülen sıvı leke yapıcılarını zaman kaybetmeden havlu kağıt ile emdirin.

*Halı üzerine dökülen katı leke yapıcılarını zaman kaybetmeden bir kaşık yardımıyla alın.

*Halınızın yüzeyinde leke kalmış ise halınıza uygulayacağınız leke çıkarıcıyı önce halınızın görünmeyen bir yerinde kulak çubuğu ile deneyin.

*Şarap lekesi, çay lekesi, kahve lekesi, alkol lekesi, yağ lekesi, kimyasal lekeler ve benzeri lekeler için profesyonel yardım isteyin.

*Halınızı kesinlikle katlamayın. Kullanmadığınız durumlarda rulo yapıp yatay olarak muhafaza edin.

*Zaman zaman halınızın üzerindeki ağır eşyaların yerlerini değiştirin veya halınızın yönünü değiştirin. Eşya izlerini yumuşak bir fırça yardımıyla fırçalayarak havalandırın.

*Halınızda ilmek çekmeyin, çıkmış olan ilmekler var ise onları da halı yüzeyinden makas yardımıyla kesin. Profesyonel yardım için iletişime geçiniz.

HALI TEMİZLİĞİNE DAİR PÜF NOKTALAR

-Halınızı süpürmek için sadece elektrikli süpürge kullanın (Robot süpürgelerin saçakları halılarda fırçalarına takılıp zarar verdiğini unutmayın)

-Güzelce süpürdüğünüz halınızın tüm tozlardan arındığına emin olun

-Süpürme esnasında halının dokuma yönüne dikkat edin

-Temizlik esnasında kimyasal ve ağartıcı içermeyen, doğal halı şampuanı tercih edin

-Kullanacağınız şampuanı her ihtimale karşı halınızın fazla görünmeyen bir köşesinde deneyin

-Halınızı şampuanın köpüğü ile temizlemeye ve fazla ıslatmamaya özen gösterin

-Halınızı tel ya da sert naylon fırçalarla ovalamayın. Bu tüylerin kopmasına ve aşınmasına neden olabilir.

-Genel temizlik yerine belli bir lekeyi çıkarmak için halınızı siliyorsanız uygun temizleyiciyi kullandığınızdan emin olun kuruduğundan lekenin kusacağını unutmayın

-Lekeli alana leke çıkarıcı döktükten sonra bez ile baskı yapıp ileri geri silmeniz gerekmektedir. Lekeli bölgenin dağılmamasına dikkat edin.

-Halılarınızı düzenli olarak havalandırmaya çalışın

-Eğer suyu emen bir elektrik süpürgeniz yoksa evde leke çıkarma işleminden uzak durmanızda fayda var. Lakin içinde kalan leke çıkarıcı halınıza büyük ihtimalle zarar verecektir.

HALI TEMİZLİĞİ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Halılarınız lekelendiğinde, bu lekelere anında müdahale etmek en kolay çözümdür ancak yanlış temizlik uygulamaları yaradan çok zarar getirebilir. Evinizde bulunan malzemelerle kolayca hazırlayacağınız temizlik çözümleri bu riskleri en aza indirir.

· Halıda bulunan kötü kokulardan kurtulmak için üzerine karbonat serpin ve en az 30 dakika bekleyin. Daha sonra halınızı süpürün.

· Karbonat ve sirke karışımını fısfıslı bir kaba koyarak lekelerin üzerine püskürtün. Bu karışım leke çıkarmada etkili olduğu gibi halınızdaki bakterileri de yok eder. (Sentetik ve naylon halılar için geçerlidir)

· Yarım kap suya ¼ oranında yumuşatıcı, ¼ oranında sirke, bir tatlı kaşığı toz deterjan, bir tatlı kaşığı karbonat ilave edin ve homojen bir karışım elde edene kadar çalkalayın. Hazırladığınız karışımı halının lekeli yerine püskürtün ve birkaç saat bekleyin. Halınızı sünger, havlu ya da mikro fiber bez ile silin ve bol su i le durulayın. (Sulu elektrik süpürgesi ile içinde kimyasal kalmadığından emin olana kadar süpürün ve kimyasalı halınızdan arındırın)

· Halılarınızı sildikten sonra mutlaka havalandırın ya da pencerelerinizi açarak kurumaya bırakın.

· Daha inatçı lekeler için lekeli bölümü diş fırçası ile fırçalayın

· Halıdaki sakız lekesi için buz kompresi uygulayın ve sertleşen sakızı halının tüylerine zarar vermeden kazıyın

· Mum lekeleri için halınızın lekeli kısmına gazete kağıdı koyun ve üzerinden ütüleyin. Ardından kalan lekeyi karbonat ile silin

Go to Top